tytul_zwiazek
tytul_zwiazek
logo_forum
Statystki odwiedzin
OkresWizytOdsłon
Wczoraj 46 147
Ostat tydzień 1399 3515
Ostat. dwa tyg. 2680 6647
Ostat. miesiąc 6714 16590
Ostatni rok 95378 236596
Razem 1959198 4248670
Najważniejsze dla nas jest...

Najważniejsze dla nas jest...

Publikujemy za portalem policja.pl wywiady z zastępcami Komendanta Głównego Policji, nadinsp. Krzysztofem Gajewskim, insp. Arkadiuszem Letkiewiczem i nadinsp. Andrzejem Rokitą, o najważniejszych zadaniach poszczególnych służb Policji w 2013 r.

Nadinsp. Krzysztof Gajewski, I zastępca komendanta głównego, odpowiedzialny za prewencję:

nadinsp. Krzysztof Gajewski

nadinsp. Krzysztof Gajewski

– Jednym z najważniejszych zamierzeń na 2013 r. jest poprawa reakcji Policji na zgłoszenie obywatela. Ale bardzo wyraźnie chcę podkreślić, że chodzi tu o zmianę mentalności i filozofii działania, a nie o tabelkę i miernik, który będzie wyznaczał czas dotarcia czy podjęcia interwencji. Chodzi o wzmocnienie przeświadczenia, że jeśli jest ktoś, kto potrzebuje naszej pomocy i zwraca się o nią, to my mamy tej pomocy udzielić i mamy to zrobić jak najszybciej. I dotyczy to wszystkich, nie tylko – skądinąd bardzo ważnej – służby dyżurnej. Dotyczy to ruchu drogowego, ogniw patrolowo interwencyjnych, służby kryminalnej, ale i logistyki. Nie może być tak, że dyżurny będzie się tłumaczył, że nie ma kogo wysłać, albo że skończyło się paliwo.

Druga kwestia to udział Policji w Narodowym Programie Poprawy Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. W ubiegłym roku wspólnie z wieloma innymi podmiotami doprowadziliśmy do znaczącego spadku liczby wypadków drogowych, zabitych i rannych. Choć będzie to bardzo trudne, musimy zrobić wszystko, by tę tendencję utrzymać. Temu ma służyć na przykład kadrowe wzmocnienie służby rd. Będziemy też kładli nacisk na profilaktykę i edukację, bo poza represją to jedyne narzędzie, jakim w tym zakresie dysponujemy; nie zaczniemy przecież budować i remontować dróg.

Trzeci element to kontynuacja działań na rzecz bezpieczeństwa imprez masowych. Ważnym wyzwaniem będzie dla nas zintegrowanie na poziomie województwa wszystkich podmiotów i służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo imprez masowych i zwiększenie ich poziomu świadomości o odpowiedzialności, jaką ponoszą. Musimy skończyć z przeświadczeniem, że Policja jest jedynym podmiotem odpowiedzialnym za to, co dzieje się na imprezach masowych i wokół nich.


Insp. Arkadiusz Letkiewicz, zastępca komendanta głównego Policji, odpowiedzialny za logistykę:

insp. Arkadiusz Letkiewicz

insp. Arkadiusz Letkiewicz

– Najważniejsze zadanie to zamknąć finansowo ten rok, bo sytuacja jest naprawdę bardzo ciężka. Biorąc pod uwagę nasz budżet, największy problem polega na tym, jak te pieniądze podzielić. Mamy na przykład 6 milionów złotych na samochody. Jak je wydać? Czy kupić tylko samochody nieoznakowane dla służby kryminalnej? Czy może samochody specjalistyczne, które kosztują dużo więcej? Kwoty, którą dysponujemy, nie wystarczy nam pewnie na 90 samochodów w uśrednionej cenie, tylko na około 50 samochodów droższych i tańszych.

Kwoty na energię są zabezpieczone. Nie zabraknie też na pensje i na paliwo. Na tym podstawowym poziomie przeżyjemy. Natomiast reszta pieniędzy jest zagadką.

Nie wiem, jak będzie wyglądała sytuacja z programem standaryzacji. Nasz program jest gotowy od kilku miesięcy. Pałeczkę przejął minister Michał Deskur. Teraz swoje standardy dla Policji tworzy zespół ministerialny.

Te standardy mają być konsultowane nie tylko z policjantami, ale i z Helsińską Fundacją Praw Człowieka. Na styczniowej odprawie pan minister zadeklarował, że pierwsze efekty prac zespołu powinniśmy poznać w połowie roku.

W toku jest około 120 przedsięwzięć remontowo inwestycyjnych, które w ciągu trzech lat pochłoną prawie 600 milionów złotych. Zabiegam o aprobatę ministerstwa dla kontynuacji tych przedsięwzięć. Na ten rok potrzebujemy na nie ok. 200 milionów złotych. Pan minister dołożył nam do programu standaryzacji 100 mln złotych.

Jest też rezerwa budżetowa, którą – mam nadzieję – pan minister
wykorzysta na budowę nowej siedziby CBŚ. Jest już przesądzone, że będzie się ona mieściła w Warszawie przy ul. Podchorążych. Przystosowanie istniejących tam dwóch budynków do potrzeb CBŚ to kosztowna inwestycja, szacujemy ją na 70–80 mln złotych. Nie mamy tych pieniędzy, liczymy więc na rezerwę, którą utworzył minister spraw wewnętrznych. Mamy nadzieję zrealizować tę inwestycję w ciągu trzech lat.


Nadinsp. Andrzej Rokita, zastępca komendanta głównego Policji, odpowiedzialny za pion kryminalny:

nadinsp. Andrzej Rokita

nadinsp. Andrzej Rokita

– Będziemy kładli nacisk na poprawę jakości czynności dochodzeniowo śledczych na miejscu zdarzenia, chcemy poprawiać współpracę służby kryminalnej i prewencyjnej oraz z sądami i prokuratorami. Planujemy też w tym roku uruchomić informatyczny system powiadamiania dochodzeniowców o tym, jakie jest aktualne obciążenie w poszczególnych laboratoriach kryminalistycznych, tak by maksymalnie skrócić czas oczekiwania na wyniki badań.

Będziemy wzmacniać kadrowo pion pg, zaczynając od uzupełnienia wakatów, tak by około 4 proc. funkcjonariuszy w każdym garnizonie było zaangażowanych w zwalczanie przestępczości gospodarczej. Planujemy więcej szkoleń w tym zakresie, i to zarówno w ramach szkolnictwa policyjnego, jak też
realizowanych przez podmioty zewnętrzne – również w oparciu o dodatkowe środki z MSW. Rok 2013 może się okazać istotny w zakresie odzyskiwania mienia, co jest związane z udostępnieniem Policji informacji o nieruchomościach, zawartych w Zintegrowanym Systemie
Informacji o Nieruchomościach utrzymywanym przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii.

Będą kontynuowane prace – uzyskaliśmy na to zewnętrzne środki finansowe – nad stworzeniem Centrum ds. Uprowadzeń. Celem jest oczywiście poprawa skuteczności realizacji tego typu spraw. Centrum ma być docelowo komórką organizacyjną w Centralnym Biurze Śledczym. Już w lutym tego roku ruszy umiejscowione w Biurze Kryminalnym Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych (pisaliśmy o nim w numerze 09/2012 – red.). Mamy zapewnienia ministra Jacka Cichockiego, że zostaną przekazane dodatkowe środki na zakup specjalistycznego pojazdu dla centrum.

Rok 2013 zostanie także zapamiętany jako ten, w którym wyłączony został system Temida. Chcemy, aby dane statystyczne uzyskiwane były z KSIP u. Rozwiązanie to zmniejszy o kilka milionów liczbę druków wypełnianych przez policjantów.

http://www.policja.pl/portal/pol/1/83890/Najwazniejsze_dla_nas_jest.html

(źródło: "Policja 997", nr 2 (95), luty 2013, fot. Marek Krupa / mg)
tytul_szukaj
tytul_zegar
00:00:05
tytul_kalendarz
Wrzesień 2020
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
  123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930       
tytul_zwiazek
mapka
tytul_zwiazek
galeria
tytul_zwiazek
Jak oceniasz dotyczasowe deyzje Komendanta Głównego Policji?
Dobrze
Źle
Nie mam zdania
dzielnik


ZW NSZZ P - Z głębokim smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Andrzeja Kosiaka, Przewodniczącego ZG NSZZ P w latach 1990-1993. Jego oddanie, determinacja i niezłomna wola pozostawiły trwały ślad w naszej organizacji oraz w sercach tych, którzy go znali.