tytul_zwiazek
tytul_zwiazek
logo_forum
Statystki odwiedzin
OkresWizytOdsłon
Dziś 6 7
Wczoraj 231 542
Ostat tydzień 1420 3416
Ostat. dwa tyg. 3016 7537
Ostat. miesiąc 6319 15853
Ostatni rok 95199 237376
Razem 1961546 4254520
Delegacja NSZZ P w Hiszpanii

Delegacja NSZZ Policjantów w Madrycie

W dniach 7-11 października 2013 roku w Madrycie gościła sześcioosobowa delegacja NSZZ Policjantów.

W skład delegacji weszli wiceprzewodniczący ZG NSZZ Policjantów Sławomir Kostiuszko, Tomasz Krzemieński, Marek Osiejewski i Andrzej Zacharczuk, przewodniczący Głównej Komisji Rewizyjnej NSZZ P Roman Wierzbicki oraz wiceprzewodniczący ZW NSZZ P w Poznaniu Błażej Dulat.

Powodem wizyty przedstawicieli NSZZ P w stolicy Hiszpanii był udział w konferencji końcowej projektu europejskiego „Rola aktywnego starzenia się w życiu zawodowym policjantów” połączony z wizytą studyjną w ramach realizowanego obecnie na terenie województwa wielkopolskiego projektu „Na straży CSR”, którego partnerem jest hiszpański związek zawodowy Policji CEP. W trakcie kilkudniowego pobytu reprezentanci NSZZ P odwiedzili siedzibę CEP, gdzie zapoznali się ze strukturą i problemami tej organizacji, a także mieli okazję zobaczenia pobliskiej bazy szkoleniowej i jednej z wielu madryckich strzelnic dla policjantów. Istotnym elementem wizyty było spotkanie polskiej delegacji z wicedyrektorem departamentu bezpieczeństwa MSW Hiszpanii, który podkreślał pozytywną rolę policyjnych związków zawodowych (do których należy w tym kraju ok. 93 % funkcjonariuszy Policji) i zwracał uwagę na znaczenie współpracy między związkami a kierownictwem resortu spraw wewnętrznych.

Najważniejszym punktem programu pobytu przedstawicieli NSZZ P w Madrycie była wspomniana uprzednio konferencja końcowa projektu europejskiego, w której wzięły udział delegacje związków zawodowych Policji z Hiszpanii, Polski, Bułgarii i Rumunii. Zaprezentowały one swoje propozycje na temat sposobów łagodzenia negatywnych skutków zmian demograficznych. Delegacja polska ponowiła zgłoszone wcześniej na spotkaniu w Bukareszcie postulaty zwiększenia częstotliwości badań profilaktycznych policjantów, modyfikacji przepisów w zakresie dodatkowych urlopów wypoczynkowych oraz poddania społecznej kontroli przypadków zwolnienia ze służby w przypadku nabycia przez funkcjonariusza prawa do emerytury z tytułu osiągnięcia 30 lat wysługi emerytalnej. Zwrócono uwagę na korzystne dla policjantów rozwiązania finansowe mogące ich zachęcać do dłuższego pozostawania w służbie. W zakresie regulacji systemowych interesujące jest rozwiązanie stosowane w Hiszpanii, w myśl którego policjanci zaawansowani wiekiem i stażem służby są przesuwani do pracy w pionach logistycznych.

W porozumieniu końcowym, którego wstępną wersję przyjęto na konferencji, podkreślono konieczność utrzymywania odrębnych uregulowań emerytalnych dla policjantów oraz dbałości o prestiż i dobre imię funkcjonariuszy Policji. Po przyjęciu treści dokumentu przez wszystkich sygnatariuszy, zostanie on przesłany do Komisji Europejskiej.

Tomasz Krzemieński
Zdjęcia Marek Osiejewski

tytul_szukaj
tytul_zegar
14:29:09
tytul_kalendarz
Maj 2024
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
    12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031   
tytul_zwiazek
mapka
tytul_zwiazek
galeria
tytul_zwiazek
Jak oceniasz dotyczasowe deyzje Komendanta Głównego Policji?
Dobrze
Źle
Nie mam zdania
dzielnik


ZW NSZZ P - 11 maja 1990 roku, jeden dzień po ogłoszeniu i wejściu w życie uchwalonej w dniu 6 kwietnia 1990 r. ustawy o Policji, Sąd Wojewódzki w Warszawie postanawia wpisać NSZZ P do rejestru związków zawodowych!