tytul_zwiazek
tytul_zwiazek
logo_forum
Statystki odwiedzin
OkresWizytOdsłon
Dziś 3 8
Wczoraj 117 254
Ostat tydzień 1178 2786
Ostat. dwa tyg. 2840 7077
Ostat. miesiąc 6791 16640
Ostatni rok 95418 236072
Razem 1957919 4245417
Zarządzanie tłumem - nowa filozofia KGP

 

ZARZĄDZANIE TŁUMEM - NOWA FILOZOFIA ZABEZPIECZENIA MANIFESTACJI

Data publikacji : 03.12.2013 

Mniejsza liczba incydentów, mniejsze straty materialne, skrócenie czasu trwania zamieszek, mniej poszkodowanych policjantów - to efekty zastosowania nowej strategii policyjnych działań podczas Marszu Niepodległości 2013. Komendant Główny Policji, nadinsp. Marek Działoszyński podczas konferencji prasowej poświęconej policyjnemu zabezpieczeniu szczytu klimatycznego i wydarzeń 11 listopada, działania funkcjonariuszy ocenił pozytywnie, bo cel jakim było efektywne i skuteczne działanie Policji został osiągnięty.

W dzisiejszej konferencji prasowej poświęconej policyjnemu zabezpieczeniu szczytu klimatycznego i wydarzeń 11 listopada udział wzięli nadinsp. Marek Działoszyński Komendant Główny Policji, jego zastępcy nadinsp. Mirosław Schossler oraz nadinsp. Wojciech Olbryś, a także nadinsp. Dariusz Działo Komendant Stołeczny Policji.

Komendant Główny Policji przedstawił nową strategię działania Policji – zarządzania tłumem, opartą na partnerstwie, odpowiedzialności, wspólnym rozwiązywaniu problemów i współodpowiedzialności za bezpieczeństwo. Działania takie jak negocjacje z organizatorem, dyskretna i bezpośrednia obecność Policji, a także jej punktowe działanie, zgodnie z założeniami tej strategii przekładają się na efekt w postaci mniejszej liczby incydentów, krótszego czasu trwania zamieszek, o ile takie w ogóle występują, mniejszej liczby poszkodowanych, mniejszej ilości zniszczeń i utrzymania „czystości manifestacji”.

Działania Policji w czasie tegorocznej manifestacji Komendant Główny Policji ocenił pozytywnie. Dzięki strategii „zarządzania tłumem” doszło do mniejszej liczby incydentów niż w latach ubiegłych. Również straty materialne były mniejsze, mniej policjantów zostało poszkodowanych, Policja działała bardzo efektywnie i bardzo skutecznie, a środki przymusu bezpośredniego były używane stosownie do zagrożenia, które występowało. Zdecydowanie skrócił się również czas wygaszania incydentów, które zaistniały – jeszcze dwa lata temu wyniósł on ponad 6 godzin, w tym roku nieco ponad 2.

Nadinsp. Marek Działoszyński wspomniał, że stosowana nowa strategia policyjnych działań wielokrotnie przynosiła już w tym roku rezultaty, chociażby we wrześniu w czasie manifestacji związkowców, czy w czerwcu, kiedy kibice Legii świętowali zdobycie tytułu Mistrza Polski przez swoją drużynę. Wtedy także strategia zarządzania tłumem przyniosła efekt.

Komendant Główny Policji poinformował również o tym, że zakończono kontrolę w Komendzie Stołecznej Policji, która realizowała bezpośrednio podoperację „Warszawa”. Ta zaś była częścią ogólnopolskiej operacji „Klimat”, związanej ze Szczytem Klimatycznym trwającym od 11 do 23 listopada. „W ramach konferencji zabezpieczaliśmy bardzo dużo imprez. Sama kontrola natomiast była efektem paru incydentów, które wydarzyły się w czasie Marszu Niepodległości. Strategię, którą zastosowaliśmy przy zabezpieczeniu tego wydarzenia stosowaliśmy również z powodzeniem w czasie Euro 2012. Jest to strategia zarządzania poprzez negocjacje w miejscach publicznych” – powiedział nadinsp. Działoszyński.

Komendant podkreślił szczególną sytuację w jakiej znajduje się policjant w czasie demonstracji - z jednej strony ma chronić osoby postronne, niezwiązane z manifestacją, a z drugiej zapewnić bezpieczeństwo biorącym udział w manifestacji, których zamiary nie zawsze są pokojowe. Często Policja występuje w takich sytuacjach w roli negocjatora.

W nawiązaniu do wydarzeń z 11 listopada komendant podkreślił rolę organizatorów, z którymi podjęto rozmowy i negocjacje. Dzięki temu organizator miał świadomość, w którym momencie Policja jest zobowiązana do podejmowania działań związanych z przywróceniem porządku. Komendant przypomniał również, że to organizator odpowiadał za porządek zgromadzenia, co też wynika z przepisów prawa. „W ramach tej filozofii którą przyjęliśmy, stosowaliśmy się do zasady, że lepiej jak najpierw reagują służby porządkowe organizatora, bo nie napędza to dodatkowych emocji i nie jednoczy uczestników marszu przeciwko Policji” – zaznaczył nadinsp. Marek Działoszyński.

Zapewnienie bezpieczeństwa podczas tegorocznego Marszu Niepodległości oparte było na nowej strategii działań, a jej zastosowanie z kolei możliwe było dzięki zmianom w prawie dotyczącym zgromadzeń: „Doprowadziliśmy do sytuacji, w której po raz pierwszy Marsz Niepodległości nie miał przeciwników, którzy w tym samym czasie manifestowaliby inne poglądy” – powiedział Komendant Główny Policji. Przy okazji podziękował miastu stołecznemu za współpracę w zakresie przygotowań do bezpiecznego przeprowadzenia manifestacji.

Jednocześnie do MSW został skierowany raport podsumowujący działania Policji 11 listopada. Zawarto w nim m.in. rekomendacje dotyczące wprowadzenia zakazu zakrywania twarzy przez uczestników manifestacji oraz danie Policji możliwości prewencyjnego zatrzymywania osób potencjalnie stwarzających zagrożenie.

KGP/mw,pt

tytul_szukaj
tytul_zegar
12:00:08
tytul_kalendarz
Marzec 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
        123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
tytul_zwiazek
mapka
tytul_zwiazek
galeria
tytul_zwiazek
Jak oceniasz dotyczasowe deyzje Komendanta Głównego Policji?
Dobrze
Źle
Nie mam zdania
dzielnik


ZW NSZZ P - 24 kwietnia w Auli im. insp. Wiktora Ludwikowskiego Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu odbyła się uroczysta zbiórka z okazji 34. Rocznicy powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów.