tytul_zwiazek
tytul_zwiazek
logo_forum
Statystki odwiedzin
OkresWizytOdsłon
Wczoraj 117 433
Ostat tydzień 1471 3814
Ostat. dwa tyg. 2660 6711
Ostat. miesiąc 6591 16433
Ostatni rok 95274 236950
Razem 1960001 4250797
Pracownik a ekran komputera. Opinia ZSIP

Pracownik a ekran komputera.Opinia ZSIP

Zamieszczony Data publikacji : 07.02.2014
 
Jak wiadomo w zakresie profilaktycznej opieki zdrowotnej pracodawca musi zapewnić pracownikom wstępne i okresowe badania lekarskie. Wykonuje je lekarz medycyny pracy, a ich zakres i częstotliwość powtarzania zależy od czynników szkodliwych i/lub uciążliwych występujących w pracy.

Wskazówki dotyczące zakresu opieki zdrowotnej nad pracownikami, zakresu badań wstępnych, okresowych i kontrolnych oraz trybu ich przeprowadzania i sposobu dokumentowania określa Rozporządzenie ministra zdrowia z 30 maja 1996 w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w kodeksie pracy (Dz.U. nr 69, poz. 332 ).

Zgodnie z zawartymi w załączniku nr 1 do tego rozporządzenia wskazówkami w sprawie przeprowadzania badań profilaktycznych u pracowników, których aktywność związana jest z obsługą monitora ekranowego badania okresowe u tych osób należy przeprowadzać nie rzadziej niż co cztery lata. Co istotne i ważne w omawianej kwestii lekarz sprawujący opiekę medyczną nad pracownikiem okres ten może skrócić, ale nie może go wydłużyć. Konstatacja jest więc taka, że indywidualna sytuacja zdrowotna pracownika może spowodować skrócenie owego okresu badań.

Badania profilaktyczne obejmują ogólne badania ze zwróceniem uwagi na układ ruchu w obrębie kończyn górnych i kręgosłupa szyjnego, a także badania okulistyczne. Jeżeli lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne stwierdzi u pracującego z monitorem konieczność stosowania okularów korygujących wzrok, pracodawca musi je zapewnić pracownikowi.

Z obowiązkiem tym - jak wiadomo - wiąże się uprawnienie do refundacji kosztu zakupu okularów korygujących wzrok. Pracodawca jest bowiem obowiązany zapewnić pracownikom okulary korygujące wzrok, zgodne z zaleceniem lekarza, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego. Podstawą refundacji będzie więc zaświadczenie lekarskie, z którego będzie wynikać konieczność stosowania okularów korekcyjnych. Trzeba też przy tym pamiętać, że obowiązek pracodawcy powstaje także wtedy, gdy z zaświadczenia wynika konieczność zmiany szkieł w okularach, które pracownik już posiada.

Pogorszenie wzroku w okresie ważności badania okresowego musi być wykazane stosownym dokumentem lekarskim lekarza okulisty. Może on – ów dokument- stanowić ewentualną podstawę do zwrócenia się przez pracownika do pracodawcy z wnioskiem o wydanie skierowania na badania profilaktyczne i to pracodawca zadecyduje o zakresie badania kierując się dyrektywami z art. 207 par. 2 pkt. 3, 212 pkt 1 i 6 i 229 par. 2 kp. W tym skierowaniu to pracodawca określi rodzaj i zakres badania, rodzaj wykonywanej pracy i jej warunki, w tym informację o pracy przy monitorze ekranowym.

Zaprezentowane stanowisko prawne przygotował radca prawny Bogdan Paduch (KWP w Gorzowie Wlkp.)

Źródło: Komunik@tor 6/2014

                                     Zdaniem ZSIP !!!

W nawiązaniu do artykułu "Pracownik a ekran komputera " pragnę zauważyć, że ograniczanie się lekarza medycyny pracy tylko do zbadania obciążeń kręgosłupa szyjnego i kończyn górnych jest poważnym ograniczeniem w badaniu stanowiska pracy. Informuję, że każdy pracownik (użytkownik) podczas pracy na stanowisku wyposażonym w monitor ekranowy poddawany jest  szeregu obciążeniom wg kryteriów zawartych w materialnych parametrach środowiska pracy w układzie "CZŁOWIEK - OBIEKT TECHNICZNY". To oznacza, że obciążeniu poddawany jest  cały układ mięśniowo - szkieletowy danego pracownika, co wywołuje dolegliwości wzroku, kończyn górnych, kręgów szyjnych, lędźwiowych, kończyn dolnych, zmęczenie,stres, rozdrażnienie, choroby układu krążenia itp. Aby postawić pełną diagnozę obciążeń należy przeprowadzać dokładne badania na tych stanowiskach wg przyjętych metod RULA, REBA, NIOSH, ELK  wraz z poziomem obciążenia psychicznego. Otrzymane wyniki dadzą pełen obraz uciążliwości, zagrożeń i wywołanych dolegliwości związanych bezpośrednio z wykonywana pracą. Dotychczas w Policji nikt tego nie stosuje na co dzień ponieważ występuje brak woli do cytowanych badań, ponadto występuje obawa, że pracodawcy nie poradzą sobie ze skalą problemu jakim jest zjawisko szkodliwości związane z pracą przy komputerach. Taka sytuacja doprowadza w efekcie do systematycznego wzrostu chorób wywołanych nieprawidłowymi stanowiskami pracy wyposażonymi w monitory ekranowe i większej liczby pacjentów w poradniach specjalistycznych bo lekarz medycyny pracy to zbyt mało.

mgr inż. Lucjan Dutkiewicz - ZSIP

tytul_szukaj
tytul_zegar
04:00:03
tytul_kalendarz
Wrzesień 2020
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
  123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930       
tytul_zwiazek
mapka
tytul_zwiazek
galeria
tytul_zwiazek
Jak oceniasz dotyczasowe deyzje Komendanta Głównego Policji?
Dobrze
Źle
Nie mam zdania
dzielnik


ZW NSZZ P - Z głębokim smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Andrzeja Kosiaka, Przewodniczącego ZG NSZZ P w latach 1990-1993. Jego oddanie, determinacja i niezłomna wola pozostawiły trwały ślad w naszej organizacji oraz w sercach tych, którzy go znali.