tytul_zwiazek
tytul_zwiazek
logo_forum
Statystki odwiedzin
OkresWizytOdsłon
Dziś 7 16
Wczoraj 124 267
Ostat tydzień 1758 4566
Ostat. dwa tyg. 2909 7186
Ostat. miesiąc 6634 16291
Ostatni rok 95283 236722
Razem 1959891 4250380
Rzeczpospolita - Pouczenia będą bardziej zrozumiałe

Pouczenia będą bardziej zrozumiałe

  18-02-2014 
 
Teraz często pouczenia polegają na prostym przytoczeniu przepisów. Po zmianach ma być jaśniej.
Teraz często pouczenia polegają na prostym przytoczeniu przepisów. Po zmianach ma być jaśniej.
źródło: Fotorzepa
autor: Roman Bosiacki

Zamiast przytaczania suchych artykułów funkcjonariusze będą musieli jasno wyjaśniać prawa i obowiązki.

Zatrzymani, podejrzani, pokrzywdzeni i tymczasowo aresztowani w postępowaniu karnym oraz obwinieni i zatrzymani za wykroczenia będą pouczani według nowych zasad. Podobnie  zatrzymani, wobec których wydano europejski nakaz aresztowania.

Wzory nowych pouczeń zawierają projekty rozporządzeń ministra sprawiedliwości.

Część zmian wynika z konieczności wdrożenia dyrektywy unijnej z 22 maja 2012 r. w sprawie prawa do informacji w postępowaniu karnym. Przewiduje ona obowiązek  pouczenia  podejrzanego lub oskarżonego w trzech przypadkach: w związku z nabyciem statusu podejrzanego lub oskarżonego w postępowaniu karnym, w związku z zatrzymaniem lub tymczasowym aresztowaniem oraz w konsekwencji zatrzymania osoby w związku z rozpoznaniem wniosku o wykonanie europejskiego nakazu aresztowania.

Co prawda już dziś przepisy mówią o obowiązku pouczenia o uprawnieniach i obowiązkach – np. art. 300 kodeksu postępowania karnego w stosunku do pokrzywdzonego, nie ma jednak jednolitego wzoru. Policja i prokuratura dysponują dokumentami wypracowanymi przez praktykę.

Teraz często pouczenia polegają na prostym przytoczeniu przepisów. Po zmianach ma być jaśniej. Tak, aby problemów ze zrozumieniem swoich praw i obowiązków nie miała nawet osoba niekorzystająca z profesjonalnego pełnomocnika.

Projektowany wzór pouczenia podejrzanego zawiera m.in. informacje o możliwości skorzystania z mediacji, obrońcy, tłumacza, szczegóły dotyczące oględzin i badań, w których udziału nie można odmówić.

Z kolei na nowy wzór pouczenia pokrzywdzonego ma wpływ m.in. nowelizacja kodeksu postępowania karnego, która zwiększa jego rolę w procesie. Faktem jest, że także dzisiaj normy proceduralne nakładają na organy wymiaru sprawiedliwości obowiązek pisemnego poinformowania pokrzywdzonego o jego uprawnieniach – przed pierwszym przesłuchaniem w postępowaniu przygotowawczym.  Rzecznik praw obywatelskich badał, czy rzeczywiście te obowiązki są wypełniane. Okazało się, że informacje nie są przekazywane prawidłowo. Problem był sygnalizowany przez RPO ministrowi sprawiedliwości, m.in. w wystąpieniu z 2011 r. Jak podkreślał rzecznik, przez brak właściwej informacji pokrzywdzeni często nie mają w praktyce wystarczających informacji o  swoich uprawnieniach i obowiązkach.

Zgodnie z nowym wzorem pokrzywdzony ma być pouczany nie tylko o prawie złożenia wniosku o przyznanie pełnomocnika z urzędu, ale także o możliwości złożenia zażalenia na postanowienia o odmowie wszczęcia śledztwa lub o jego umorzeniu. Pokrzywdzony ma być także poinformowany m.in. o tym, że jeśli w ciągu sześciu miesięcy od zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa nie został poinformowany o wszczęciu lub odmowie wszczęcia śledztwa, może złożyć zażalenie na bezczynność organu procesowego.

Minister sprawiedliwości podkreśla jednak w uzasadnieniu do projektu, że zmiany rozporządzenia nie obejmują pełnego katalogu uprawnień i obowiązków wynikających ze znowelizowanej procedury karnej.

etap legislacyjny: konsultacje społeczne

Przeczytaj więcej o:  obwiniony , oskarżony , podejrzany , pokrzywdzony ,pouczenie , prawa i obowiązki , prawo karne

Rzeczpospolita
tytul_szukaj
tytul_zegar
13:13:35
tytul_kalendarz
Maj 2024
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
    12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031   
tytul_zwiazek
mapka
tytul_zwiazek
galeria
tytul_zwiazek
Jak oceniasz dotyczasowe deyzje Komendanta Głównego Policji?
Dobrze
Źle
Nie mam zdania
dzielnik


ZW NSZZ P - Z głębokim smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Andrzeja Kosiaka, Przewodniczącego ZG NSZZ P w latach 1990-1993. Jego oddanie, determinacja i niezłomna wola pozostawiły trwały ślad w naszej organizacji oraz w sercach tych, którzy go znali.