tytul_zwiazek
tytul_zwiazek
logo_forum
Statystki odwiedzin
OkresWizytOdsłon
Dziś 29 48
Wczoraj 104 198
Ostat tydzień 1192 2749
Ostat. dwa tyg. 2822 6988
Ostat. miesiąc 6657 16316
Ostatni rok 95296 235845
Razem 1958049 4245655
aktualnosci
Minister Cichocki w Sejmie RP odpowiada nie na temat!
dzielnik
02.03.2012 | Piątek

Debata w Sejmie na temat nierównego traktowania służb

Debata w Sejmie nad informacją rządu na temat nierównego traktowania służb mundurowych przedstawiona przez ministra Jacka Cichockiego stała się okazją do przedstawienia problemów, z jakimi służby borykają się od dawna.

Prezentujemy fragmenty kilkugodzinnej debaty, jaka odbyła się dzisiaj w Sejmie. Na galerii obecni byli przedstawiciele służb mundurowych.

Minister Cichocki prezentując w Sejmie informację rządu na temat "konfliktu związanego z sytuacją służb mundurowych na tle nierównego ich traktowania w zakresie podwyższania uposażeń w 2012 roku" przedstawił zestawienie obowiązujących aktualnie wskaźników i przeliczników płac, jakie funkcjonują w poszczególnych formacjach mundurowych. Następnie zaprezentował wyliczenia dotyczące podwyżek, jakie poszczególne służby na przestrzeni ostatnich lat otrzymały.
Przyczyną zróżnicowania służb poprzez przyznanie podwyżek wyłącznie dla żołnierzy zawodowych i policjantów, według ministra jest kryzys. Minister poinformował, że w reakcji na protesty służb dokonał przeglądu budżetów formacji, które premier pominął w expose i niestety nie znalazł możliwości dokonania podobnych podwyżek o czym poinformował związki zawodowe na spotkaniu. W tej sytuacji minister zwrócił się do ministra finansów o rozpatrzenie możliwości podwyżek dla wszystkich służb. Minister Cichocki uważa, że poprawka wniesiona przez Sejm, zakładająca możliwość dokonania podwyżek dla wszystkich służb z rezerwy celowej na usuwanie skutków powodzi jest sporym osiągnięciem resortu i służby powinny być zadowolone, że podczas gdy pracownicy sfery budżetowej mają zamrożone pensje, ich uposażenia wzrosną.

Po przedstawieniu przez ministra informacji rządu, nastąpiły 10-minutowe wystąpienia Klubów Parlamentarnych.

W imieniu Klubu Parlamentarnego Platformy Obywatelskiej wystąpił poseł Marek Biernacki
- przewodniczący Komisji Sejmowej Administracji i Spraw Wewnętrznych. Poseł Biernacki stwierdził najpierw, że przyznanie podwyżek tylko żołnierzom i policjantom wynika z kryzysu i bardzo napiętego budżetu, by w następnym zdaniu chwalić rząd, koalicję i ministra finansów, za sukcesy gospodarcze i reformatorskie. Poseł Platformy Obywatelskiej poparł treść informacji i pogratulował ministrowi spraw wewnętrznych zmian, jakie dokonał w resorcie.

W imieniu Klubu Parlamentarnego PIS wystąpił poseł Jarosław Zieliński - wiceprzewodniczący Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych. Poseł skrytykował informację rządu i uznał, iż nie odpowiada ona w ogóle na temat. Minister ani słowem nie odniósł się bowiem do zarzutu dyskryminacji i dzielenia formacji mundurowych na lepsze i gorsze. Poseł Zieliński podkreślił, że słuchając w listopadzie ubr. expose premiera, tak on, jak i przedstawiciele służb byli przekonani, że premier przez przypadek nie wymienił wszystkich służb, które mają otrzymać podwyżki. Dopiero prezentacja założeń do ustawy budżetowej uzmysłowiła wszystkim, że istotnie ujęto tylko 216 milionów na podwyżki od 1 lipca dla żołnierzy i policjantów.

Zamiar podzielenia i skłócenia służb zupełnie się nie powiódł, bowiem udowodniły one, że są cyt. "dojrzalsze i mądrzejsze niż rząd...". Rząd przestraszony skalą protestów służb mundurowych przeprowadził w Sejmie poprawkę, która nie gwarantuje, lecz jedynie stwarza możliwość podwyżek dla służb od października w zależności od pogody. Poseł PIS złożył wniosek o odrzucenie informacji rządu.

W imieniu Ruchu Palikota wystąpił poseł Bartłomiej Bodio, który zwrócił uwagę ministra, że służby mundurowe to są dumni ludzie, którzy służą z powołania, co udowodnili nie dając się poróżnić przy okazji dyskryminacyjnych podwyżek. Poseł Bodio podkreślił ogólne niedofinansowanie służb oraz bardzo niskie uposażenia funkcjonariuszy. Prosił o wyjaśnienie ogromnych dysproporcji w odprawach emerytalnych, jakie utrzymują się w przypadku zwykłych funkcjonariuszy i tych wyżej postawionych, komendantów, którzy otrzymują gigantyczne odprawy. Sporą część wystąpienia poseł Bodio poświęcił odczytywaniu sporych fragmentów wystąpień, jakie Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych skierowała do premiera i prezydenta.  

W imieniu Klubu PSL wystąpił poseł Zbigniew Sosnowski, były wiceminister MSWiA.


Wystąpienie posła Sosnowskiego przypominało bardziej referat z okazji Święta Policji - pełne cytatów i nadętych frazesów. Jednocześnie poseł stwierdził, że w czasach jego pracy w resorcie powstało wiele projektów poprawiających sytuację funkcjonariuszy, choćby i sprawa płatności nadgodzin dla strażaków. Poniżej kilka cytatów z wypowiedzi posła Sosnowskiego:

"...Zaproponowanie przez premiera podwyżek dla żołnierzy i policji spowodowało pewien niedosyt i żal u pozostałych służb. Klub PSL szybko dostrzegł poczucie krzywdy i pytał marszałka sejmu, jakie działania podjął dla zabezpieczenia interesów wszystkich służb. Posłowie PSL prowadzili rozmowy, które doprowadziły do tego, że z dniem 1 października 2012' pozostałe służby także dostaną swoje podwyżki - i nie jest to tylko obietnica. Tymczasem przedstawiciele niektórych związków zawodowych organizowali konferencje prasowe z przedstawicielami innych klubów parlamentarnych..." skarżył się poseł. "...Niepokoi mnie, że związki sa podatne na populistyczne hasła - zaangażowanie polityczne służb jest szkodliwe dla państwa..." - dodał poseł Sosnowski.




W imieniu Klubu Parlamentarnego SLD wystąpiła poseł prof. Krystyna Łybacka, która swoje wystąpienie rozpoczęła od formalnego pytania: dlaczego posłowie nie otrzymali informacji w postaci pisemnej, do której posłowie mogliby się ustosunkować, jak to jest przyjęte. Oto cytaty z wypowiedzi poseł Łybackiej:


















"...miałam nadzieję, że powie pan prawdę na temat tego zróżnicowania służb, a nie poprzestanie na przytoczeniu wskaźników, które wszyscy znają. Sądziliśmy, że dowiemy się także co pan zamierza zdziałać w resorcie nie tylko w aspekcie finansowym..."
"...Służby słuchają rozkazów i słuchają słów premiera i mają prawo oczekiwać, że obietnice będą dotrzymywane..."
"... Bardzo panu współczuję, ale najprawdopodobniej ten fragment expose został napisany przez ministra finansów, który po prostu nie wiedział, że w Polsce oprócz policji i wojska są jeszcze inne służby mundurowe..."
"...Przytoczę fraszkę Stanisława Leca: "...bywa, że bardzo mądrzy ludzie przerwy w myśleniu poświęcają rządzeniu..."
"...Koalicja odniosła sukces, choć może takiego nie oczekiwała - oto służby mundurowe skonsolidowały się, ale nie dla wykonywania zarządzeń władzy, ale przeciw władzy. "...Przestraszyliście się skali i zasięgu protestu i stąd ta poprawka w celu ratowania twarzy..."
"...Jesteśmy jedynym krajem na świecie, gdzie podwyżki dla funkcjonariuszy zależą od pogody i mamy jedyną na świecie motywację dla służb - jeśli będziecie użyci do usuwania powodzi to nie otrzymacie podwyżki..."
"...w Policji panuje bałagan, niczym pudełka zapałek przesuwa pan komendantów, którzy byli przygotowani do organizacji Euro 2012'. Ze służby odeszło kilka tysięcy doświadczonych i wyszkolonych funkcjonariuszy..."
"...obiecywaliście usunięcie zapisu o możliwości zwolnienia funkcjonariusza po 30 latach służby, tymczasem wbrew orzeczeniu Naczelnego Sądu Administracyjnego, wbrew opinii Rzecznika Praw Obywatelskich i wbrew własnym obietnicom, zostawiacie ten zapis..."
"...w konfrontacji tych działań z zamiarami premiera dotyczącymi wydłużenia wieku emerytalnego, są to działania znoszące się nawzajem..."

W imieniu Klubu Parlamentarnego Solidarna Polska wystąpił Edward Siarka (SP) - "...propozycja podwyżki dla żołnierzy i policjantów dokonana z pominięciem innych służb jest zjawiskiem nie mającym precedensu od czasu powstania tych służb - premier chciał podzielić służby na lepsze i gorsze, a niechcący doprowadził do ich konsolidacji..."
"...Nasza propozycja naprawy tego błędu nie uzyskała poparcia ani w Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych, ani w Senacie..."
"...Z projektu nie wynika czy podwyżka będzie wdrożona poprzez zmianę kwoty bazowej uposażeń (nie była zmieniana od czterech lat), czy zmianie ulegnie przelicznik, czy dodatek za stopień - nie zmieniane od 10 lat..."

"...Co premier chce osiągnąć? Zgodnie z poprawką służby mają osiągnąć podwyżkę od października, a dzisiaj minister mówi nawet o grudniu..."Losy służb mają zależeć od pogody?...". "...Strażacy - ochotnicy za rok 2010 za usuwanie powodzi otrzymali nagrody, ale wtedy były wybory. Teraz idzie Euro, a do tego strażacy nie są potrzebni...". "...Prace nad nową ustawą modernizacyjną są wstrzymane. od 4 lat strażacy nie otrzymali żadnych podwyżek, ich płace zmalały o niemałą inflację. To co dała ustawa modernizacyjna zostało zlikwidowane przez zaniechanie..."

Po wystąpieniach Klubów parlamentarnych nastąpiły 1,5 minutowe pytania posłów, z których przytoczymy niektóre.

Jarosław Zieliński (PIS) - w toku prac nad ustawą budżetową w parlamencie, posłowie opozycji dali rządowi wystarczająco dużo szans na naprawę tego błędu, jednak ani w komisji, ani w senacie rząd z tych szans nie skorzystał. Poseł Zieliński odniósł się do wystąpienia posła Sosnowskiego. "...mówił pan wzniosłym tonem, ale bez was, bez pomocy usłużnego koalicjanta, ta koalicja nie zrobiłaby tyle złego. Pańskie czasy w resorcie to jedno pasmo niepowodzeń, zaklinanie rzeczywistości nic nie da. Zwracając się do ministra Cichockiego spytał: "Ministrze - dlaczego taki podział służb zaproponowano, przedstawione wskaźniki są bezsensowne i nijak nie pasują do tego, co chcieliśmy tutaj od pana usłyszeć. I co ma pan do zaproponowania pracownikom cywilnym?

Cezary Olejniczak (SLD) - premier popełnił błąd, teraz chcecie go naprawić, a co będzie jak powódź wystąpi w innych miesiącach? Czy deklaruje pan podwyżkę? Poseł Olejniczak pytał też o plany doposażenia funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej, dla zilustrowania obecnego stanu doradził ministrowi wizyty w remizach...

Zbigniew Sosnowski - poseł poczuł się dotknięty określeniem użytym przez posła Zielińskiego "usłużny koalicjant", a co do okresu swojej pracy w resorcie stwierdził: "zawsze kierowałem się dobrem Polski i funkcjonariuszy"

Pytania zadawali jeszcze: Marek Balt (SLD), który pytał o osobiste zdanie ministra Cichockiego na temat tych podwyżek. Jerzy Polaczek (PIS), który uzasadnienie podwyżek październikowych (będą, jeśli nie wystąpi powódź) porównał do premii Kaplera (będzie bo musi być). W jaki sposób minister poinformuje służby o tym, że ta konstrukcja wejdzie w życie?
Andrzej Szlachta (SLD) - po raz pierwszy w historii parlamentu w budżecie znalazł się taki zapis, a co pan zrobi, jeśli te limity na powódź zostaną wyczerpane? czy wystąpi pan o inne źródło finansowania podwyżek?
Wystąpili jeszcze posłowie: Bogdan Rzońca i Marek Szwed.

Fragmenty odpowiedzi ministra Jacka Cichockiego:


"...Negocjacje ze związkami na temat emerytur, o ile pamiętam odbędą się w środę, ja poinformuję związki o naszym stanowisku. Obiecałem, że po zakończeniu tego etapu konsultacji projektu się spotkamy i to zostanie dotrzymane..."

"...Sytuacja płacowa pracowników cywilnych po podwyżkach dla funkcjonariuszy będzie jeszcze gorsza. Przedwczoraj miało miejsce spotkanie ze związkami pracowników cywilnych resortu - Jakaś odpowiedź będzie, choć budżety są napięte..."

"...Nie zgadzam się z określeniem, że poniża się funkcjonariuszy - mają prawo do zaufania do swoich przełożonych. Zaufanie buduje się na tym, że jeżeli składa się obietnice, to trzeba ich dotrzymywać, łatwo jest składać obietnice za które się nie ponosi odpowiedzialności..."

"...Jakbyście państwo nie obśmiewali tej poprawki, to jest to podwyżki od października to jedyne rozwiązanie dla służb. Ja nie złożę deklaracji, co będzie, jeśli to źródło się wyczerpie..." 

"...Mnie się też nie podoba sytuacja, że ci co są bardzo wysoko dostają wysokie dodatki przed odejściem na emeryturę, dlatego też w zmianach ustawy emerytalnej nie chcemy, żeby liczyła się jako podstawa ostatnia pensja. To nie jest dobre rozwiązanie, ja uważam, że jeśli funkcjonariusz dobrze pracuje powinien dostawać te dodatki na bieżąco, a nie przed emeryturą. Uczciwie będzie z 36 miesięcy...."

"...Oczywiście złożę na piśmie to co wygłosiłem. Jeśli chodzi o informację, czy i kiedy rezerwa na podwyżki będzie uruchomiona będę mógł potwierdzić po 30 września..." 

"...nadgodziny dla Straży Pożarnej- za I półrocze ubiegłego roku - 46 mln zł - zapłacono za trzy miliony nadgodzin. Spływają dopiero dane za drugą połowę roku 2011' ale odpowiem na to precyzyjnie po otrzymaniu pełnych danych..."

"...Jeden z posłów straszył odejściami ze służby, to nie jest problem w Policji. Odejścia nie odbiegają jakoś rażąco od tego, co było w poprzednich latach..."

"...Cieszę się że dzisiaj mogę stać przed państwem i przed panami związkowcami - mimo że wiele grup nie ma, to jednak służby mundurowe mają szansę na podwyżki, uważam że to wyróżnienie dla służb, też bym chciał, żebyście dostawali te podwyżki większe i częściej, ale to niestety zależy od budżetu, jednak się cieszę, że funkcjonariusze mają możliwość otrzymania znaczących podwyżek w 2012 roku..."

Na pytania dotyczące służby więziennej odpowiadał wiceminister sprawiedliwości Stanisław Chmielewski.


Stanisław Chmielewski - witam związki zawodowe, nie zapomina się dzisiaj o służbie więziennej, jak to nam posłowie sugerowali, nowa ustawa obowiązuje od 2010 roku wypracowana przy ogromnym udziale związków. Jest tylko jeden związek i ma dbać o etos tej służby, art 157 ust 4 zapewnia wszystkim pracownikom ze strony kadry w zakładach karnych obowiązek przeciwdziałania działaniom mobbingowym. Rozporządzenie jeszcze nie obowiązuje, ma określić kwestię dodatków. Trwa ostateczna analiza zgłoszonych przez związek uwag..."

Głosowanie nad odrzuceniem informacji rządu na temat nierównego traktowania służb mundurowych przedstawionej przez ministra J. Cichockiego odbędzie się na następnym posiedzeniu Sejmu w dniach 14 - 16 marca 2012'.

Gdy na portalu sejmowym będzie dostępny pełen zapis tej kilkugodzinnej debaty udostępnimy go na naszej stronie.

Notował (jp)
Fot. sejm.gov.pl

 

WKDS w Poznaniu o wydłużeniu wieku emerytalnego
dzielnik
15.03.2012 | Czwartek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 12029
Orzecznictwo w sprawach policyjnych: zaskarżalność opinii służbowych
dzielnik
16.03.2012 | Piątek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 11332
Polacy czują się bezpiecznie i dobrze oceniają pracę policjantów
dzielnik
15.03.2012 | Czwartek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 12126
Co się marzy pracodawcom!
dzielnik
15.03.2012 | Czwartek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 11398
Zalew kandydatów do policji
dzielnik
14.03.2012 | Środa
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 12213
FZZ przeciw wydłużeniu wieku emerytalnego
dzielnik
13.03.2012 | Wtorek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 11676
Kredyt Mieszkaniowy - otwarte drzwi
dzielnik
12.03.2012 | Poniedziałek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 12220
XII Międzynarodowy Triathlon Policyjny im. Lecha Józefiaka - Środa Wielkopolska 2012
dzielnik
13.03.2012 | Wtorek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 12303
Obowiązek powiadomienia związku o zamiarze zwolnienia
dzielnik
12.03.2012 | Poniedziałek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 11551
Koniec z fikcyjnymi awansami w armii
dzielnik
12.03.2012 | Poniedziałek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 11145
tytul_szukaj
tytul_zegar
16:01:10
tytul_kalendarz
Maj 2024
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
    12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031   
tytul_zwiazek
mapka
tytul_zwiazek
galeria
tytul_zwiazek
Jak oceniasz dotyczasowe deyzje Komendanta Głównego Policji?
Dobrze
Źle
Nie mam zdania
dzielnik


ZW NSZZ P - 24 kwietnia w Auli im. insp. Wiktora Ludwikowskiego Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu odbyła się uroczysta zbiórka z okazji 34. Rocznicy powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów.