tytul_zwiazek
tytul_zwiazek
logo_forum
Statystki odwiedzin
OkresWizytOdsłon
Dziś 3 8
Wczoraj 81 184
Ostat tydzień 1142 2716
Ostat. dwa tyg. 2804 7007
Ostat. miesiąc 6755 16570
Ostatni rok 95382 236002
Razem 1957883 4245347
aktualnosci
Jak podwyższyć emeryturę policyjną?
dzielnik
14.06.2014 | Sobota

 

Jak podwyższyć emeryturę policyjną?

Zgodnie z obietnicą udostępniamy na naszej stronie tryb postępowania po ogłoszeniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 27 maja 2014 r. w sprawie o sygn. akt U 12/13

WYROK
w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej


Warszawa, dnia 27 maja 2014 r.


Trybunał Konstytucyjny po rozpoznaniu, z udziałem wnioskodawcy oraz Rady Ministrów i Prokuratora Generalnego, na rozprawie w dniu 27 maja 2014 r., wniosku Rzecznika Praw Obywatelskich o zbadanie zgodności:
§ 4 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 4 maja 2005 r. w sprawie szczegółowych warunków podwyższania emerytur funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej (Dz. U. Nr 86, poz. 734, ze zm.) w zakresie, w jakim nakłada na funkcjonariuszy konieczność wykazania okresów służby w warunkach „bezpośrednio” zagrażających życiu lub zdrowiu, z art. 15 ust. 6 w związku z art. 15 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin (Dz. U. z 2013 r. poz. 667, ze zm.), a także z art. 92 ust. 1 Konstytucji,
orzeka:
§ 4 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 4 maja 2005 r. w sprawie szczegółowych warunków podwyższania emerytur funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej (Dz. U. Nr 86, poz. 734 oraz z 2012 r. poz. 1205) w zakresie, w jakim stanowi o bezpośrednim zagrożeniu życia lub zdrowia, jest niezgodny z art. 15 ust. 6 w związku z ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin (Dz. U. z 2013 r. poz. 667, 675, 1623 i 1717) oraz z art. 92 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.
Trybunał Konstytucyjny stwierdził m.in., że wprowadzenie w rozporządzeniu kryterium „bezpośredniości” doprowadziło do zawężenia ustawowego wymogu podwyższenia emerytury. Interpretując zaskarżony przepis niektóre z sądów administracyjnych przyjmowały bowiem, że „bezpośrednie” zagrożenie to takie, które jest zarazem „konkretne”, „obiektywne” i „rzeczywiste” oraz dotyczy bezpośrednio funkcjonariusza. Organy uprawnione do wydawania zaświadczeń o okresie służby pełnionej w warunkach uzasadniających podwyższenie emerytury, przyjmowały, że z uwagi na wymóg „bezpośredniości”, o którym mowa w zaskarżonym przepisie, samo zakwalifikowanie czynności jako szczególnie zagrażającej życiu lub zdrowiu nie daje jeszcze podstawy do podwyższenia emerytury.
                                                                    STAN PRAWNY:
                                                    Rozporządzenie Rady Ministrów
                                                            z dnia 4 maja 2005 r.

w sprawie szczegółowych warunków podwyższania emerytur funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej(1)
§ 4. Emeryturę podwyższa się o 0,5 % podstawy wymiaru za każdy rok służby pełnionej w warunkach szczególnie zagrażających życiu i zdrowiu, jeżeli funkcjonariusz w czasie wykonywania obowiązków służbowych:
1)podejmował, co najmniej 6 razy w ciągu roku, czynności operacyjno - rozpoznawcze lub dochodzeniowo-śledcze albo interwencje w celu ochrony osób, mienia lub przywrócenia porządku publicznego w sytuacjach, w których istniało bezpośrednie zagrożenie życia lub zdrowia;
2) uczestniczył, co najmniej przez 30 dni w ciągu roku, w fizycznej ochronie osób lub mienia w warunkach, w których istniało bezpośrednie zagrożenie życia lub zdrowia;
3) brał bezpośredni udział w działaniach ratowniczych, w tym ratowniczo-gaśniczych, lub bezpośrednio tymi działaniami na miejscu zdarzenia kierował - co najmniej przez 30 dni w ciągu roku;
4) brał udział, co najmniej przez 8 miesięcy w ciągu roku, w stałym wypełnianiu zadań w zakresie bezpośredniej ochrony i opieki nad osadzonymi:
a) w oddziałach dla nosicieli wirusa HIV, dla osadzonych wymagających stosowania szczególnych środków leczniczo-wychowawczych i osadzonych szczególnie niebezpiecznych w okresie do dnia 31 sierpnia 1998 r. lub
b) w oddziałach dla osadzonych niebezpiecznych i w oddziałach terapeutycznych dla skazanych z zaburzeniami psychicznymi lub upośledzonymi umysłowo, o których mowa odpowiednio w art. 88 § 3 i art. 96 § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny wykonawczy (Dz. U. Nr 90, poz. 557, z późn. zm.1)) - po dniu 1 września 1998 r.
                                                                      Ustawa
                                                        z dnia 18 lutego 1994 r.
o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin.


Art. 33. Prawo do świadczeń pieniężnych z tytułu zaopatrzenia emerytalnego lub ich wysokość ulega ponownemu ustaleniu na
wniosek osoby zainteresowanej albo z urzędu, jeżeli po uprawomocnieniu się decyzji w tej sprawie zostaną przedstawione nowe dowody lub ujawnione nowe okoliczności, które mają wpływ na prawo do świadczeń albo ich wysokość.
Art. 32. 1. Prawo do zaopatrzenia emerytalnego i wysokość świadczeń pieniężnych z tytułu tego zaopatrzenia ustala w formie decyzji:
1) w stosunku do funkcjonariuszy Policji, Urzędu Ochrony Państwa, Agencji     Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Centralnego Biura     Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu i Państwowej     Straży Pożarnej oraz członków ich rodzin - organ emerytalny określony     przez     ministra właściwego do spraw wewnętrznych;
4. Od decyzji, o której mowa w ust. 1, przysługuje zainteresowanemu odwołanie do właściwego sądu, według zasad określonych w przepisach Kodeksu postępowania cywilnego.

 
                                                               Rozporządzenie
                                  Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji

                                                          z dnia 2 marca 2004 r.
w sprawie organu emerytalnego właściwego do ustalenia prawa do zaopatrzenia emerytalnego funkcjonariuszy Policji, Urzędu Ochrony Państwa, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu i Państwowej Straży Pożarnej oraz ich rodzin.


§ 1. Rozporządzenie określa organ emerytalny właściwy do ustalenia prawa do zaopatrzenia emerytalnego i wysokości świadczeń pieniężnych z tytułu tego zaopatrzenia funkcjonariuszy Policji, Urzędu Ochrony Państwa, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej oraz ich rodzin, zakres jego działania, stopień dysponenta środków, siedzibę organu, strukturę organizacyjną oraz sposób powoływania i odwoływania organu oraz jego zastępców.
§ 2.1. Dyrektor Zakładu Emerytalno-Rentowego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych , zwany
dalej "Dyrektorem Zakładu", jest organem właściwym w sprawach zaopatrzenia emerytalnego osób, o których mowa w § 1.
                                                                    Ustawa
                                                     z dnia 17 grudnia 1998 r.
                          o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych

Art. 114. 1. Prawo do świadczeń lub ich wysokość ulega ponownemu ustaleniu na wniosek osoby zainteresowanej lub z urzędu, jeżeli po uprawomocnieniu się decyzji w sprawie świadczeń zostaną przedłożone nowe dowody lub ujawniono okoliczności istniejące przed wydaniem tej decyzji, które mają wpływ na prawo do świadczeń lub na ich wysokość.
                                                                          Ustawa
                                                          z dnia 14 czerwca 1960 r.
                                           Kodeks postępowania administracyjnego

Art. 16. § 1. Decyzje, od których nie służy odwołanie w administracyjnym toku instancji lub wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy, są ostateczne. Uchylenie lub zmiana takich decyzji, stwierdzenie ich nieważności oraz wznowienie postępowania może nastąpić tylko w przypadkach przewidzianych w kodeksie lub ustawach szczególnych.
§ 2. Decyzje mogą być zaskarżane do sądu administracyjnego z powodu ich niezgodności z prawem, na zasadach i w trybie określonych w odrębnych ustawach.
Art. 145a. § 1. Można żądać wznowienia postępowania również w przypadku, gdy Trybunał Konstytucyjny orzekł o niezgodności aktu normatywnego z Konstytucją, umową międzynarodową lub z ustawą, na podstawie którego została wydana decyzja.
§ 2. W sytuacji określonej w § 1 skargę o wznowienie wnosi się w terminie jednego miesiąca od dnia wejścia w życie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego.
„Żądanie wznowienia postępowania na tej podstawie nie odnosi się do decyzji emerytalno-rentowych ani tych, od których nie wniesiono odwołania, ani tych, od których odwołanie wniesiono, lecz sąd orzekł na podstawie niekonstytucyjnej normy. W tym ostatnim przypadku wznowienie jest możliwe na podstawie art. 4011 k.p.c. (por. wyrok Sądu Apelacyjnego w Łodzi z 25 września 2013 r., III AUa 1750/12, LEX nr 1386109: „Od decyzji emerytalno-rentowych w toku instancji administracyjnej nie przysługuje żaden środek odwoławczy, dlatego te decyzje w rozumieniu k.p.a. mają charakter ostateczny od daty wydania (art. 16 § 2 k.p.a.). Wznowienie postępowania administracyjnego na podstawie art. 145 k.p.a. dotyczy decyzji «ostatecznych», jak wyraźnie stanowi ten przepis, dlatego art. 145 k.p.a. nigdy nie może być podstawą nadzwyczajnej weryfikacji «prawomocnych» decyzji emerytalno-rentowych. Podstawą wzruszenia takiej prawomocnej decyzji może być tylko art. 114 u.e.r.f.u.s. W art. 145a k.p.a. przewiduje się możliwość wznowienia postępowania, gdy organ orzekł decyzją na podstawie niekonstytucyjnej normy prawnej (uznanej przez Trybunał za niezgodną z Konstytucją). Nie ma takiej wyraźnej podstawy do wzruszenia decyzji emerytalno-rentowej, która uprawomocniła się wskutek niewniesienia od niej odwołania. Jeżeli odwołanie wniesiono i sąd orzekł na podstawie niekonstytucyjnej normy, to sytuacja jest jasna, wznowienie postępowania sądowego jest przewidziane w art. 4011 k.p.c.").”  (Jaśkowska M., Wróbel A., Komentarz do ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego, LEX/el., 2014)
„(...) stwierdzić należy, że błędnie organ rentowy stoi na stanowisku, że ubezpieczony, który został pozbawiony świadczenia albo wyższego świadczenia na podstawie decyzji wydanej na podstawie art 114 ust. 1a, a więc w wyniku ponownego rozpoznania jego sprawy i od której to decyzji ubezpieczony nie wniósł odwołania do Sądu, musi po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 28 lutego 2012 r., skierować do ZUS skargę o wznowienie postępowania administracyjnego na podstawie art. 145 a k.p.a. w terminie 1 miesiąca od wejścia w życie wyroku. W sprawie chodzi przecież o decyzję wydaną na podstawie art. 114, a więc emerytalną lub rentową, zatem do ponownego rozpoznania sprawy w ogóle nie stosuje się skargi o wznowienie postępowania administracyjnego i artykułu 145 k.p.a., a strona żadnym terminem ograniczona nie jest. Oznacza to, że strona w każdym czasie może wystąpić do organu rentowego o ponowne rozpoznanie sprawy na podstawie art. 114 ust. 1. Wznawiać postępowanie rentowe można wielokrotnie i w każdym czasie. Jest to instytucja prawa ubezpieczenia społecznego, która reguluje w sposób odrębny - szczególny i korzystający z pierwszeństwa w stosunku do przepisów k.p.c. i k.p.a. - przesłanki ponownego ustalania prawa do emerytury i jej wysokości. (por. Inetta Jędrasik - Jankowska, Karina Jankowska "Prawo do emerytury", LexisNexis, Warszawa 2011). W uchwale z dnia 10 czerwca 2011 r., III UZP 1/11 (OSNP 2012/5-6/68), Sąd Najwyższy stwierdził, że wydanie postanowienia o wznowieniu postępowania administracyjnego jest prawnie indyferentne dla sądu rozpatrującego odwołanie, bo art. 114 zawiera autonomiczną i odrębną regulację instytucji ponownego rozpoznania sprawy, która nie jest instytucją wznowienia postępowania administracyjnego. (…) W orzecznictwie powszechnym przyjmuje się jednolicie, że pod pojęciem "okoliczności istniejących przed wydaniem decyzji", o których mowa w art. 114 ust. 1 ustawy emerytalnej, rozumieć należy też niezgodność z Konstytucją danej normy prawnej, która stanowiła podstawę wydania decyzji. (patrz też: Renata Babińska "Wzruszalność prawomocnych decyzji rentowych", 2007 r.). W trybie art. 114 ust. 1 ww. ustawy istnieje więc możliwość wzruszenia przez organy rentowe (na wniosek lub z urzędu) decyzji wydanych w sprawach emerytalnych i rentowych także w razie późniejszego uznania niezgodności z Konstytucją danej normy prawnej. ” (Wyrok z Sądu Apelacyjnego w Łodzi z dnia 25 września 2013 r. sygn. akt: III AUa 1750/12)
                                                                     Ustawa
                                                        z dnia 17 listopada 1964 r.
                                                   Kodeks postępowania cywilnego

Art. 4011. Można żądać wznowienia postępowania również w wypadku, gdy Trybunał Konstytucyjny orzekł o niezgodności aktu normatywnego z Konstytucją, ratyfikowaną umową międzynarodową lub z ustawą, na podstawie którego zostało wydane orzeczenie.
Art. 405. Do wznowienia postępowania z przyczyn nieważności oraz na podstawie przewidzianej w art. 4011 właściwy jest sąd, który wydał zaskarżone orzeczenie, a jeżeli zaskarżono orzeczenia sądów różnych instancji, właściwy jest sąd instancji wyższej. Do wznowienia postępowania na innej podstawie właściwy jest sąd, który ostatnio orzekał co do istoty sprawy.
Art. 407. § 1. Skargę o wznowienie wnosi się w terminie trzymiesięcznym; termin ten liczy się od dnia, w którym strona dowiedziała się o podstawie wznowienia, a gdy podstawą jest pozbawienie możności działania lub brak należytej reprezentacji - od dnia, w którym o wyroku dowiedziała się strona, jej organ lub jej przedstawiciel ustawowy.
§ 2. W sytuacji określonej w art. 4011 skargę o wznowienie wnosi się w terminie trzech miesięcy od dnia wejścia w życie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Jeżeli w chwili wydania rzeczenia Trybunału Konstytucyjnego orzeczenie, o którym mowa w art. 4011, nie było jeszcze prawomocne na skutek wniesienia środka odwoławczego, który został następnie odrzucony, termin biegnie od dnia doręczenia postanowienia o odrzuceniu, a w wypadku wydania go na posiedzeniu jawnym - od dnia ogłoszenia tego postanowienia.
Art. 409. Skarga o wznowienie powinna czynić zadość warunkom pozwu oraz zawierać oznaczenie zaskarżonego orzeczenia, podstawę wznowienia i jej uzasadnienie, okoliczności stwierdzające zachowanie terminu do wniesienia skargi oraz wniosek o uchylenie lub zmianę zaskarżonego orzeczenia. 
                                                                 Konstytucja RP
                                                    z dnia 2 kwietnia 1997 r.
Art. 190.  
3. Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, jednak Trybunał Konstytucyjny może określić inny termin utraty mocy obowiązującej aktu normatywnego. Termin ten nie może przekroczyć osiemnastu miesięcy, gdy chodzi o ustawę, a gdy chodzi o inny akt normatywny - dwunastu miesięcy. W przypadku orzeczeń, które wiążą się z nakładami finansowymi nie przewidzianymi w ustawie budżetowej, Trybunał Konstytucyjny określa termin utraty mocy obowiązującej aktu normatywnego po zapoznaniu się z opinią Rady Ministrów.
4. Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego o niezgodności z Konstytucją, umową międzynarodową lub z ustawą aktu normatywnego, na podstawie którego zostało wydane prawomocne orzeczenie sądowe, ostateczna decyzja administracyjna lub rozstrzygnięcie w innych sprawach, stanowi podstawę do wznowienia postępowania, uchylenia decyzji lub innego rozstrzygnięcia na zasadach i w trybie określonych w przepisach właściwych dla danego postępowania.

                                                                  WNIOSKI:
Zgodnie ze stanowiskiem prezentowanym w doktrynie i orzecznictwie, w przypadku  ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych podstawą wzruszenia prawomocnej decyzji może być tylko art. 114 tej ustawy. Jeżeli natomiast wniesiono odwołanie od nieprawomocnej decyzji i sąd orzekł na podstawie niekonstytucyjnej normy, to wznowienie postępowania sądowego w takim przypadku przewiduje art. 4011 k.p.c., a nie art. 145a k.p.a.
W stosunku do emerytur funkcjonariuszy Policji znajduje zastosowanie ustawa z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin, w której umieszczono bliźniaczy przepis do art. 114  ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych – art. 33.
Brak jest orzecznictwa i stanowiska doktryny, które prezentowały by taką samą wykładnię art. 33. Mając na uwadze, iż art. 33 z ustawy dotyczącej Policji posiada bardzo zbliżoną treść i wyraża praktycznie taką samą normę co art. 114 z ustawy o rentach i emeryturach, należałoby rozważyć w przedmiotowej sprawie zastosowanie analogicznej wykładni.
Stosując przytoczoną wyżej wykładnię, w celu zmiany wysokości emerytury przysługującej danemu funkcjonariuszowi Policji zastosowanie znalazłyby dwa tryby postępowania:
?    wniosek o ponowne ustalenie wysokości emerytury na podstawie art. 33 ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji  w przypadku, gdy decyzja organu emerytalno - rentowego uprawomocniła się na skutek braku odwołania (ten tryb powinien znaleźć zastosowanie w większości przypadków);
?    skarga o wznowienie postępowania na podstawie art. 4011 k.p.c. w przypadku, gdy wniesiono odwołanie od decyzji ustalającej prawo i wysokość emerytury do sądu powszechnego (na zasadach określonych w kodeksie postępowania cywilnego, do którego odsyła art. 32 ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji) i sąd orzekł na podstawie niekonstytucyjnej normy. Skargę o wznowienie wnosi się w terminie trzech miesięcy od dnia wejścia w życie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego w przedmiotowej sprawie został ogłoszony w dniu 3 czerwca 2014 r. i od tej daty należy liczyć 3 – miesięczny termin do wniesienia skargi o wznowienie postępowania (tryb ten powinien znaleźć zastosowanie w nielicznych przypadkach).
Prawo do ponownego ustalenia wysokości emerytury, mając na względzie wydane orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego mają ci funkcjonariusze Policji,  których czynności wykonywane w ramach służby zostały lub zostaną zakwalifikowane jako czynności szczególnie zagrażające życiu lub zdrowiu. W takim przypadku uprawniony organ (komendant policji) powinien wydać stosowne zaświadczenie o okresie służby pełnionej w warunkach uzasadniających podwyższenie emerytury (zgodnie z wykładnią przedstawioną przez Trybunał Konstytucyjny), co powinno być podstawą do podwyższenia emerytury zgodnie z warunkami określonymi w § 4 ust. Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 4 maja 2005 r. w sprawie szczegółowych warunków podwyższania emerytur funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej.


Należy wskazać, że Związki Zawodowe Policjantów powinny rozważyć podjęcie kroków zmierzających, do tego aby organ emerytalny właściwy dla funkcjonariuszy Policji, z urzędu, ponownie ustalił wysokość świadczeń emerytalnych funkcjonariuszom spełniającym kryteria (z uwzględnieniem zapadłego orzeczenia TK) zawarte w § 4 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 4 maja 2005 r. w sprawie szczegółowych warunków podwyższania emerytur funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej.

                                                                        UWAGA 1    
Należy wskazać, powyższe wskazówki i propozycje proceduralne mają charakter ogólny i czysto teoretyczny. Każda sprawa jest indywidualna i wymaga osobnego rozpatrzenia na podstawie dokumentów i stanu faktycznego dotyczącego danego funkcjonariusza.

                                                                        UWAGA 2
Załączone do poniższej opinii wzory pism mają charakter ogólny i czysto teoretyczny.

Wzór wniosku o ponowne ustalenie wysokości emerytury oraz Wzór skargi o wznowienie postępowania zamieszczamy na naszej stronie w zakładce Prawo.

Zobacz także:
 

 

Otwarcie Wystawy Fotograficznej - Policja Dawniej i Dziś
dzielnik
16.07.2014 | Środa
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 4129
XII Międzynarodowe Mistrzostwa Policji w pływaniu długodystansowym
dzielnik
16.07.2014 | Środa
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 4406
Niedziela w Muzeum - bezpieczeństwo naszą wspólną sprawą
dzielnik
16.07.2014 | Środa
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 3836
Wyrok w sprawie "Bałtyckiej" - Oświadczenie ZW NSZZ P
dzielnik
12.07.2014 | Sobota
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 4611
Kontrowersyjny wyrok w sprawie "Bałtyckiej"
dzielnik
11.07.2014 | Piątek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 3947
NOWI POLICJANCI W SZEREGACH WIELKOPOLSKIEJ POLICJI
dzielnik
07.07.2014 | Poniedziałek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 4236
Bałagan w orzecznictwie. Mundurowi zaskoczeni wykazem chorób!!!
dzielnik
03.07.2014 | Czwartek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 4709
KOMUNIKAT!!
dzielnik
30.06.2014 | Poniedziałek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 4809
St. asp. Błażej Dulat nowym ZSIP ZW NSZZ P
dzielnik
02.07.2014 | Środa
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 4153
Sukces szamotulskiego członka NSZZ Policjantów
dzielnik
01.07.2014 | Wtorek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 4391
tytul_szukaj
tytul_zegar
08:00:09
tytul_kalendarz
Marzec 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
        123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
tytul_zwiazek
mapka
tytul_zwiazek
galeria
tytul_zwiazek
Jak oceniasz dotyczasowe deyzje Komendanta Głównego Policji?
Dobrze
Źle
Nie mam zdania
dzielnik


ZW NSZZ P - 24 kwietnia w Auli im. insp. Wiktora Ludwikowskiego Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu odbyła się uroczysta zbiórka z okazji 34. Rocznicy powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów.