tytul_zwiazek
tytul_zwiazek
logo_forum
Statystki odwiedzin
OkresWizytOdsłon
Dziś 10 20
Wczoraj 397 1169
Ostat tydzień 1199 2917
Ostat. dwa tyg. 2823 7080
Ostat. miesiąc 6778 16828
Ostatni rok 95434 236524
Razem 1958540 4247003
aktualnosci
Projekt Karty EuroCOP - karty praw zbiorowych Policjantów w Europie.
dzielnik
07.11.2008 | Piątek


 
Projekt Karty EuroCOP – karty praw zbiorowych Policjantów  w Europie


Preambuła

Związki zawodowe i organizacje zawodowe policji stowarzyszone w Europejskim Związku Policji

biorąc pod uwagę różnorodność organizacji i struktur policji w Europie oraz różnorodność mechanizmów zabezpieczenia i reprezentowania interesów zatrudnionych,

przyjmując do wiadomości kolektywne i indywidualne prawa pracownicze w formie, w jakiej są one ustalone w Europejskiej Karcie Praw Człowieka, Karcie Praw Podstawowych UE i Europejskiej Karcie Socjalnej,

przyjmując do wiadomości prawa zawarte w Zaleceniu 2001/10 dotyczące Europejskiego Kodeksu Etyki Zawodowej Policji oraz Deklaracji 690(1979) Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy zawierającej kolektywne i indywidualne prawa policjantów,

podkreślając decyzję Kongresu EuroCOP 2008 w Brukseli o tym, że konieczne jest zapewnienie, żeby zatrudnionych w policji nie ominęły zdobycze osiągnięte w ramach europejskiego modelu państwa socjalnego,

przypominając zasadnicze znaczenie roli policji jako obrońcy i strażnika praw podstawowych obywateli w demokratycznym systemie i społeczeństwie,

akcentując, że policja i zatrudnieni w tej instytucji nie powinni pozostawać poza społeczeństwem cywilnym i powinni zaznać w policji demokracji, skoro mają jej strzec,uchwalają poniższą Kartę Praw Zbiorowych Policjantów i deklarują swoją gotowość solidarnej pracy nad jej pełną realizacją.

Artykuł 1 – Swoboda stowarzyszania się

Zatrudnieni w policji mają prawo do swobody stowarzyszania się w organizacjach krajowych i międzynarodowych dla ochrony swoich interesów ekonomicznych i społecznych.

Artykuł 2 – Negocjacje zbiorowe

Zatrudnieni w policji mają prawo do prowadzenia z właściwymi władzami zbiorowych negocjacji i zawierania umów zbiorowych pracy regulujących kwestie płacowe, emerytalne oraz warunki pracy i warunki socjalne.

W tym celu tam, gdzie to potrzebne i stosowne, mają być stworzone regulacje zapewniające:

struktury odpowiednie dla prowadzenia negocjacji,uregulowanie stosunku pracy przez umowy zbiorowe pracy ustanowienie i działanie właściwych struktur umożliwiających mediacje w sporach i polubowne ich rozstrzyganie, prawo zatrudnionych w policji do podejmowania środków/działań zbiorowych na wypadek konfliktu interesów z uwzględnieniem ograniczeń ewentualnie wynikających z umowy zbiorowej.

Artykuł 3 – Powiadamianie i wysłuchanie

Zatrudnieni w policji mają prawo do powiadamiania i wysłuchania we wszystkich sprawach, które w sposób żywotny dotyczą ich zawodowych, ekonomicznych i socjalnych interesów.

Bez ujmy dla ewentualnie obowiązujących w poszczególnych państwach postanowień i/lub zwyczajów, które są korzystniejsze dla zatrudnionych w policji, państwa członkowskie postanawiają zgodnie z niniejszym artykułem w szczególności, w jaki sposób prawo do powiadamiania i wysłuchania będzie na właściwym szczeblu realizowane.

Powiadomienie następuje w momencie, w sposób i w formie merytorycznej, stosownej do celu, która w szczególności umożliwia przedstawicielom zatrudnionych odpowiednie zbadanie informacji i ewentualnie przygotowanie wysłuchania.

Wysłuchanie odbywa się:

w momencie, w sposób i w formie merytorycznej, odpowiednich do celu; na szczeblu kierownictwa i reprezentacji właściwym dla danego omawianego tematu; w sposób, który pozwoli przedstawicielom pracobiorców spotkać się z pracodawcą i na swoje ewentualne stanowisko uzyskać odpowiedź popartą uzasadnieniem;w celu uzyskania uzgodnień w sprawie decyzji;

Artykuł 4 - Uczestnictwo

Zatrudnieni w policji mają prawo do uczestnictwa w ustalaniu i doskonaleniu warunków pracy, warunków socjalnych i miejsca pracy na wszystkich szczeblach decyzyjnych, w szczególności w zakresie:ustalania i realizacji standardów bezpieczeństwa i zdrowia w miejscu pracy,nadzoru nad dotrzymywaniem odnośnych regulacji i umów.

Artykuł 5 - Realizacja praw

W przypadku niedotrzymania obowiązujących procedur informowania, konsultacji i uczestnictwa krajowe ustawodawstwo przewiduje stosowne środki.

Zapewnią one w szczególności wprowadzenie obowiązujących odpowiednich procedur administracyjnych i sądowych, za pomocą których możliwe będzie egzekwowanie wypełniania zobowiązań wynikających z przyjętych procedur informowania, konsultowania i uczestniczenia.

Artykuł 6 – Ochrona przedstawicieli zatrudnionych

Państwa członkowskie zatroszczą się, żeby sprawujący swoje funkcje przedstawiciele zatrudnionych mieli wystarczające zabezpieczenia, które umożliwią im wykonywanie powierzonych im zadań w stosowny sposób i bez obawy przed represjami czy uszczerbkami.Krajowe ustawodawstwo zapewni przedstawicielom zatrudnionych, żeby dla wykonywania swoich funkcji mogli korzystać z wystarczających ulg, które im umożliwią, realizowanie powierzonych im zadań w sposób szybki i skuteczny.Państwa członkowskie określą stosowne sankcje, które znajdą zastosowanie w przypadku naruszenia tych praw przedstawicieli zatrudnionych;

sankcje te muszą być skuteczne, stosowne i odstraszające.

Obradował komitet EuroCOP


W dniach 3-5 listopada 2008 roku w Luksemburgu odbyło się posiedzenie komitetu Europejskiej Konfederacji Policji EuroCOP. Komitet EuroCOP to najwyższy po kongresie organ konfederacji ; jego obrady odbywają się dwa razy do roku. Polskę, która nadal korzysta ze statusu obserwatora EuroCOP, reprezentowała delegacja w składzie : Antoni Duda – przewodniczący ZG NSZZ Policjantów, Tomasz Krzemieński – wiceprzewodniczący ZG NSZZ Policjantów.

Listopadowe obrady komitetu EuroCOP poświęcone były głównie podsumowaniu działalności konfederacji w okresie po kongresie sprawozdawczo – wyborczym, który odbył się pod koniec ubiegłego roku w Brukseli. W sprawozdaniu komitetu wykonawczego, kierującego na co dzień pracami EuroCOP, zwrócono uwagę na zaangażowanie konfederacji we wspieranie organizacji członkowskich, którego najbardziej spektakularnym przejawem był udział przedstawicieli władz EuroCOP w manifestacjach w obronie praw związkowych w Rumunii i Hiszpanii. Reprezentanci obu tych krajów dziękowali za pomoc EuroCOP, której rezultatem było doprowadzenie do wznowienia dialogu społecznego w obu krajach. Podczas posiedzenia szeroko dyskutowano sprawę tzw. prywatyzacji pracy policji, mającej miejsce między innymi w Szwajcarii, a polegającej na przejęciu części zadań policyjnych przez instytucje prywatne. Poruszono również kwestię udziału policjantów w misjach międzynarodowych. Przewodniczący EuroCOP Heinz Kiefer podziękował Antoniemu Dudzie za jego zaangażowanie i pisma do przewodniczącego Komisji Europejskiej mające na celu poprawę bezpieczeństwa osobistego funkcjonariuszy uczestniczących w misjach. Sprawa ta będzie przedmiotem prac grupy roboczej EuroCOP, której posiedzenie – z udziałem Polski – odbędzie się na początku przyszłego roku. Komitet wykonawczy zaapelował też o jak największe wsparcie dla nowych, mniej doświadczonych organizacji członkowskich, takich jak bliskie nam Litwa i Łotwa, borykająca się z problemem wakatów i niewłaściwym traktowaniem przedstawicieli związku przez władze państwowe. Podczas obrad w skład EuroCOP przyjęto kolejną federację hiszpańskich związków policyjnych UPOL, liczącą łącznie ponad 36.000 członków ; w jej skład wchodzą między innymi związki policji federalnej i Gwardii Cywilnej. Z kolei status członka stowarzyszonego EuroCOP uzyskali przedstawiciele Kosowa.

Gościem obrad EuroCOP był Joerg Semmler, przedstawiciel dyrekcji generalnej Komisji Europejskiej ds. sprawiedliwości i spraw wewnętrznych. Scharakteryzował on główne zamierzenia polityczne Unii Europejskiej w najbliższych pięciu latach, zwracając uwagę na istotną rolę władz EuroCOP w pracach komisji UE. Za ważne uznał badania opinii prowadzone w ramach tzw. Eurobarometru. Jeśli chodzi o europejskie związki zawodowe policji, najnowsze ustalenia w tej sprawie będą wkrótce przedstawione na forum UE. Podkreślić należy konieczność stosowania zasady konwergencji, polegającej na poprawie wzajemnej współpracy i wymianie doświadczeń. Komisja Europejska oczekuje też od EuroCOP wniosków nt. zakresu badania opinii publicznej. W sprawie tej zabrali głos przedstawiciele NSZZ Policjantów, zwracając uwagę, że konsultacja projektów aktów prawnych w ramach UE jest obciążona poważną wadą, ponieważ są one analizowane tylko przez rządy poszczególnych krajów, co nie zawsze sprzyja obiektywnej opinii. Bardziej obiektywna byłaby opinia organizacji niezależnej od rządu, takiej, jaką stanowi EuroCOP, znającej problemy policjantów i dysponującej wiedzą praktyczną. Dlatego też większe znaczenie powinny mieć rozmowy i negocjacje z udziałem przedstawicieli związków i organizacji zawodowych.

Z problematyką poruszoną przez reprezentanta Komisji Europejskiej korespondował przedstawiony podczas obrad projekt karty praw zbiorowych policjantów w Europie, wypracowany na forum jednej z grup roboczych EuroCOP. Zebrani przyjęli go jednogłośnie. Pełny tekst projektu zostanie opublikowany wkrótce na stronie internetowej ZG NSZZ Policjantów oraz w “Związkowym Przeglądzie Policyjnym”.

Tomasz  Krzemieński 


 

Służba z narażeniem życia i zdrowia wolsztyńskich policjantów.
dzielnik
12.11.2008 | Środa
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 1868
Leszczyńscy policjanci zapobiegli tragedii. Dobra robota godna uznania !!!
dzielnik
10.11.2008 | Poniedziałek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 1862
Medale dla polskich policjantów w Kosowie. Szkoda że mimo gwarancji Komendanta Głównego Policji o udziale w wizytacji misji zagranicznych uroczystość odbyła się bez udziału NSZZ Policjantów !!!
dzielnik
09.11.2008 | Niedziela
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 1891
ZAPROSZENIE - IV Ogólnopolskie Zawody Strzeleckie z okazji Święta Niepodleglości.
dzielnik
28.10.2008 | Wtorek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 1956
Promocja w Szkole Aspirantów Pożarnictwa PSP w Poznaniu.
dzielnik
07.11.2008 | Piątek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 1858
Pikieta wszystkich central związkowych w obronie interesów pracowniczych. Rząd prowadzi pozorowany dialog społeczny. PETYCJA DO MARSZAŁKA I PREMIERA RZĄDU !!! Marszałek odpowiada!!!
dzielnik
05.11.2008 | Środa
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 2050
Przewodniczący ZW NSZZ Policjantów województwa wielkopolskiego wyróżnił najlepszych funkcjonariuszy kończących kolejny kurs podstawowy.
dzielnik
30.10.2008 | Czwartek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 2132
Międzynarodowy Dzień Seniora - spotkanie z emerytami policyjnymi KMP w Poznaniu.
dzielnik
04.11.2008 | Wtorek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 3232
Ośrodek Wypoczynkowy ZW NSZZ Policjantów - SKORZĘCIN - sezon 2008!!!
dzielnik
26.03.2008 | Środa
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 4039
Nie żyje prof. Bronisław Geremek. Odszedł Wielki POLAK - PATRIOTA. CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI.
dzielnik
13.07.2008 | Niedziela
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 2035
tytul_szukaj
tytul_zegar
16:00:38
tytul_kalendarz
Maj 2024
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
    12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031   
tytul_zwiazek
mapka
tytul_zwiazek
galeria
tytul_zwiazek
Jak oceniasz dotyczasowe deyzje Komendanta Głównego Policji?
Dobrze
Źle
Nie mam zdania
dzielnik


ZW NSZZ P - 24 kwietnia w Auli im. insp. Wiktora Ludwikowskiego Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu odbyła się uroczysta zbiórka z okazji 34. Rocznicy powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów.